Erich Fromm

25. ledna 2015 v 21:03 | Jan Kuchyňka
Knihu "Mít nebo být?" napsal Erich Fromm v r. 1976. U nás byla vydána až v r. 1992. Když jsem ji četl poprvé v r. 1993, tak jsem její obsah nedocenil a nepochopil. Teď, když jsem dočetl, začínám chápat.
Cituji z úvodníku knihy: "Vzhledem k tomu, že Erich Fromm tuto knihu psal po čtyřicetiletém pobytu v nejvyspělejší zemi světa, by se mohlo zdát, že jeho kritika nadprodukce bude pro nás hudbou budoucnosti, a to zřejmě velmi daleké. Z omylu nás vyvádí sám autor, když říká, že hrozba za neomezeným konzumenstvím - jež leží v kořenech hrozící ekologické katastrofy i katastrofických vztahů mezi lidma - "není nikde tak živá, jako v zemích, kde se ještě buržoazní sen nenaplnil". A tak platí i pro nás Frommova nemilosrdná kritika excesů tržního hospodářství, projevující se především v převažující orientaci mít- od majetku a moci, až po druhého člověka, který nás zajímá jen potud, pokud od něho můžeme získat jmění, slávu, či sexuální rozkoš. Za tuto dravou hrabivost a lačnost však lidé draze platí - úzkostí a stresy, morální a psychickou degradací, neboť člověk už není to, co je, ale to, co má, a jelikož nemůže mít všechno, nemůže také být úplně šťastný. Vždy se totiž najde něco, co mu chybí, co nemá.
Jak tedy dospět k ekonomické prosperitě a přitom se vyhnout tomu, aby se naše společnost stala společností lidí notoricky nešťastných, osamělých, deprimovaných, destruktivních, závislých, závistivých a bezohledných?
Jednou z možností je podle Fromma radikální změna chrakterové orientace člověka z mítna být - ze štvance chtivosti se stát člověkem orientovaným na rozvoj svých bytostných tvůrčích sil, který se řídí svým svědomím a osobní zodpovědností k sobě samému i k svým bližním.
Naslouchejme tedy pozorně zkušenému lékaři lidských duší, apoštolu lásky a soucitu s lidskou nedokonalostí - Erichu Frommovi. Učí nás totiž jak zabránit naší vlastní zkáze, jež nám stále ještě hrozí."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama